Rozvody teplej a studenej vody. Súčasť domu, ktorú určite nechcete podceniť.

Tečúca voda - či už teplá, alebo studená - je v dnešnej dobe v mnohých domácnostiach samozrejmosťou. Zapojiť všetky spotrebiče a napojiť komplexnú sieť rozvodov vody je jedným z kľúčových aspektov pre kvalitný život.

Rozvody vody sú pri novostavbe a rovnako aj pri rekonštrukcii dôležitým článkom stavby, ktorý v domácnosti určite nechcete podceniť. Čo všetko spadá do kategórie rozvodov vody, aké materiály sú najvhodnejšie, prečo je v tejto oblasti vždy dobré obrátiť sa na profesionálov a ďalšie potrebné informácie sa dočítate v tomto článku.

Príprava na inštaláciu rozvodov vody

Pred príchodom inštalatéra je vhodné naplánovať si vopred umiestnenie zariadení, vyžadujúce pripojenie k vodovodnému potrubiu. Týmito zariadeniami sú napríklad: umývačka riadu, umývadlo, drez, práčka, sprchový kút, toaleta, poprípade bidet. Rovnako, ako na umiestnení, záleží aj na type zariadenia. V tomto štádiu si môžete prispôsôbiť napríklad aj výšku vodovodnej batérie, ktorá vám bude najviac vyhovovať.

Pre niektorých bude možno zaujímavosťou, že k vodovodnému potrubiu sa napája aj americká chladnička. Vodu v chladničke spotrebovávate vo forme pitnej vody alebo ľadu z nápojového automatu. Túto funkciu je možné kedykoľvek vypnúť a fungovanie chladničky to nijako neobmedzuje.

undefined

Priebeh inštalácie rozvodov vody

V skratke sa pozrieme na to, ako sa robí rozvod teplej a studenej vody v dome.

Potrubie je zavádzané v hornej vrstve podlahy a v drážkach vysekaných v stenách podľa požadovaného umiestnenia spotrebičov a sanitárnej techniky.
Akonáhle sú dokončené drážky a sú pripravené komponenty, inštalatér vykoná všetky potrebné rozvody.

Typu potrubia a použitému materiálu prislúchajú určité techniky spájania jednotlivých trubiek. Niektoré sa spájajú mechanicky, iné lepením alebo tiež zváraním.

Potrubie sa zaizoluje - časti potrubia sa navlečú do polyetylénových hadíc.

Po dokončení prepojenia všetkých trubiek a zaizolovaním filcovým pásom, sa prevádza tlaková skúška. Je to skúška pevnosti vodovodného potrubia, prevádzaná skúšobným pretlakom. Vykonáva sa na zistenie vodotesnosti potrubia a odolnosti proti vnútornému pretlaku.

Po úspešnej kontrole sa všetky trubky zahádžu maltou. Spracovanie protokolu o vykonaní tlakovej skúšky sa uvádza v dokladovej časti kolaudácie.

Na záver nasleduje pripojenie potrubia na vodovodné rozvody z verejnej siete vnútri objektu, alebo dopravu vody z neverejného zdroja, napríklad z vlastnej studne.

Aký materiál použiť

Plastohliníkové viacvrstvové trubky

V praxi sa ukázalo, že na priečkach najobľúbenejších materiálov pre rozvody vody, vyhráva plast. V prípade trubiek sa stále častejšie objavuje viacvrstvový typ konštrukcie. Tieto, inak nazvané aj polypropylénové trubky, sú vďaka svojmu viac-vrstvovému zloženiu odolné voči extrémnym výkyvom teplôt. Je to trubka, ktorej vnútornú a vonkajšiu vrstvu tvorí sieťový polyetylén bielej farby.

Medzi ich kvality patrí dlhodobá životnosť, hygienická nezávadnosť, odolnosť voči chemikáliám, nízka hlučnosť a tlakové straty vznikajúce trením. Spája sa a nimi tiež jednoduchá manipulácia a montáž.

Drobnou nevýhodou je, že kovoplastové rúry využívané v horúcich systémoch sa môžu mierne zdeformovať.

Plusom je ich nemenný tvar pri ohýbaní a sú odolné aj proti kolísaniu atmosférického tlaku. Ďalším benefitom je, že takéto trúbky sú nezávadné ako pre človeka, tak aj pre prírodu. Jedná sa totiž o ekologickú a recyklovateľnú voľbu.

Pozinkované trubky

Najstarší a najtradičnejší materiál využívaný pri rozvodoch vody je pozink.

Rokmi sa ale stáva, že trubky začínajú v stenách hrdzavieť a tým negatívne ovplyvňujú kvalitu pitnej vody v domácnosti. Preto nie sú vhodné na chaty a miesta, kde sa voda nepúšťa pravidelne. Pozinkové trubky sú spájané závitom, čo v niektorých ľudoch vzbudzuje istotu, že takýto spoj vydrží večnosť. Na trhu sú dnes už ale viaceré typy spojov aj samotných potrubí s dlhšou životnosťou.

Do obytného priestoru, kde sa používa teplá voda, sa pozinkované trubky neodporúčajú. V kombinácii s teplou vodou sa totiž môžu opotrebovať už za 2-3 roky.

Plastové trubky (PPR)

Plastové rúry sú schopné splniť špecifické požiadavky pre každú inštaláciu. Vďaka trvalému udržiavaniu vysokej úrovne kvality, zaručujú plastové trubky dlhú životnosť. Pri plastových rúrach sú zásadne dôležité dva aspekty: flexibilita a dlhá životnosť. PPR je odolný, univerzálny, cenovo výhodný, nehrdzavejúci a ekologicky nezávadný materiál, vhodný pre rozvod pitnej studenej a teplej vody.

Vďaka absencii korózie majú veľmi dlhú životnosť. Ich nevýhodou je, že sa postupom času zanášajú, "mazľavejú".

Potrubia od firmy Maincor

V Renova Install používame pri vodoinštalácii špeciálne, tiché, niekoľkovrstvové potrubie od firmy Maincor . Vďaka kyslíkovej bariére je toto potrubie odolné voči baktériám, trubky sú flexibilné a tvarovo stále, odolné proti korózii. Pri odbornej manipulácii zaberie inštalácia minimum času.

Trubky ponúkajú rôzne možnosti pripojenia v závislosti na situácii. Vďaka unikátnej metóde spájania má potrubie životnosť viac, ako 50 rokov. Maincor ponúka aj typ PREMIUM, pri ktorom je ďalšou výhodou, že nestráca tesnosť, pretože nemá spoje.

undefined

Nie je rozvod vody, ako rozvod vody

Novostavba, rekonštrukcia, dom, byt, či chata.. Medzi najpodstatnejšie faktory, ktoré je treba spomenúť, patrí frekvencia využívania daného miesta. Pokiaľ totiž ide o chatu, kde sa voda nevyužíva pravidelne, ale iba pár krát do roka, voda má v trubkách dosť času na to, aby vás pri najbližšej návšteve chaty prekvapila v pohári hrdzavou farbou aj chuťou. Preto si treba dať pozor na správny výber materiálu vodovodného potrubia. Vždy je na mieste poradiť sa s odborníkmi v tejto oblasti.

Na miesta, kam sú niektoré typy potrubia odporúčané, totiž nemusia byť vhodné na iné miesto a naopak.

V rámci vnútorných rozvodov sa najčastejšie používajú PPR rúrky (plast).

Pri konštrukcii vonkajších rozvodov voľba často padne na PE rúry. Jedná sa o rozvody studenej, pitnej vody uložené v zemi.

Všetky druhy potrubia je vhodné zaizolovať. Izoláciu trubiek prevádza inštalatér, takzvanými izolačnými púzdrami. Používajú sa prevažne pri kovových trubkách (pozinkované), pri potrubí kúrenia, pri zariadeniach na ohrev vody a zásobné nádrže.

Na miestach, ktoré sa nevyužívajú pravidelne, je treba pred prvými mrazmi vodu z trubiek vypustiť. Tým zabránite, aby sa v potrubí vytvoril ľad, a tým by mohlo dôjsť k ich poškodeniu. Takýmto miestom je napríklad víkendová chata, kde sa voda nepoužíva na dennej báze.

Zverte sa do rúk odborníkom

Mnohým ľuďom môže zdať, že rozvody vody zvládnu vo svojej domácnosti realizovať svojpomocne, no skúsenosti ukazujú, že je vždy lepšie zveriť sa do rúk odborníkom.

Odborníci a inštalačné firmy vám okrem zavedenia potrubia tiež pomôžu vybrať správnu techniku a správne materiály.
Kvalitná firma, zaoberajúca sa inštaláciou potrubia, je vždy oboznámená s montážnym predpisom pre inštaláciu trubiek a ostatných komponentov, ktoré používa.

V opačnom prípade - pri neodborne odvedenej práci - sa môže ľahko stať, že dôjde k problémom v nasledujúcich rokoch (alebo už mesiacoch), no vy nebudete mať nárok na bezplatnú opravu, keďže sa v prípade nesprávne zapojenej techniky, ruší záručná doma. Aj sebelepšia technika sa v rukách neskúseného majstra môže premeniť na problém. Servis a následná oprava vás pri takýchto problémoch neskôr vyjde viac, ako počiatočná investícia do kvalitnej inštalácie profesionálnou firmou.

Zaujíma vás výška investície pre rozvody vody? Vyplňte si našu Renova Install kalkulačku a my vám už do 24 hodín vypracujeme nezáväznú cenovú ponuku!

Poskytujeme všetky služby v oblasti rozvodov vody, ale aj mnohé ďalšie. V prípade záujmu pre vás vyhotovíme modernú úpravovňu vody a nainštalujeme tiež efektívny filtračný systém. Veríme, že vás naša ponuka zaujme, preto nás neváhajte kontaktovať.

Tím odborníkov

Erik Mišánik

OBCHODNÝ RIADITEĽ

+421 950 760 481

montaze@renovainstall.eu

Milan Mišánik

TECHNICKÝ RIADITEĽ

+421 950 760 480

servis@renovainstall.eu

Lukáš Frčo

FINANČNÝ RIADITEĽ

+421 950 760 482

obchod@renovainstall.eu

Erik Kubizna

PROJEKTOVÝ MANAŽÉR

+421 940 993 093

dopyt@renovainstall.eu

Ľubomíra Bielaková

BACK OFFICE

+421 948 759 508

office@renovainstall.eu

Napíšte nám správu

Design by Tricks︱Development by LoopLabs