Vykurovanie rodinného domu – vyberte si to najvhodnejšie

Premýšľate nad tým, aký spôsob vykurovania domu zvoliť? Možností je mnoho, ale nie každý spôsob vykurovania je vhodný pre všetky typy domov. Poradíme, čo všetko potrebujete pred výberom vykurovania zvážiť a podľa čoho vyberať.

Možností ako kúriť v dome je mnoho

Poznáme množstvo spôsobov, pomocou ktorých je možné vykurovať rodinný dom. Medzi najznámejšie patria elektrika, plyn, uhlie, drevo a slnko. Niektoré spôsoby si vyžadujú vyššiu počiatočnú investíciu, no za odmenu prinášajú nižšie prevádzkové náklady. Iné ponúkajú vyšší komfort, no aj vyššie náklady na prevádzku.

Elektrické vykurovanie

Elektrické vykurovanie môže byť zriadené viacerými spôsobmi, napríklad pomocou elektrického kotla s konvenčnými teplovodnými radiátormi alebo elektrického akumulačného vykurovania. Kúrenie elektrickou energiou neprodukuje žiadne emisie, vďaka čomu je šetrné k životnému prostrediu. Ide však o jeden z najdrahších spôsobov vykurovania.

V porovnaní s vykurovaním plynom je elektrické vykurovanie drahšie o 20 %. Pri porovnaní s vykurovaním pomocou uhlia dokonca až o 40 % drahšie. Na druhej strane nemusíte myslieť na skladovací priestor.

Kúrenie elektrinou je vhodné najmä pre domy, ktoré majú malé tepelné straty alebo v nich nemožno použiť iný, výhodnejší zdroj energie.

Plynové kúrenie

Vykurovanie plynom patrí u nás medzi najrozšírenejšie spôsoby vykurovania domov. Dôvodmi sú najmä dobrá dostupnosť, nízke náklady a jednoduchosť vykurovania. Výhodou je aj ľahká regulácia výkonu a minimálna produkcia škodlivých emisií. Plynové kotly delíme na nízkoteplotné, vysokoteplotné a kondenzačné. Pri plynovom vykurovaní, ale netreba podceňovať pravidelné revízie.

Kúrenie uhlím alebo iným tuhým palivom

Kúrenie tuhým palivom predstavuje najlacnejší spôsob vykurovania rodinného domu. Medzi u nás najpoužívanejšie tuhé palivá patria hnedé uhlie, čierne uhlie, drevo, biomasa (napr. kôra, štiepka, piliny, slama), brikety alebo pelety. Najlacnejším tuhým palivom je hnedé uhlie.

Nespochybniteľnou výhodou tohto druhu vykurovania je možnosť jeho zriadenia aj v domoch bez plynovej či elektrickej prípojky. Nevýhodou je ale potreba dostatočného priestoru na uskladnenie paliva.

Vykurovanie palivovými článkami

Vykurovací systém s palivovým článkom poskytuje nielen teplo a teplú vodu, ale aj elektrický prúd na pokrytie vlastnej potreby. Palivový článok vyrába teplo, elektrický prúd a teplú vodu formou studeného spaľovania – chemickým procesom, pri ktorom reaguje vodík s kyslíkom. Hlavnou výhodou systému s palivovými článkami je spoločná výroba elektrického prúdu a tepla s vysokým stupňom účinnosti. Nevýhodou sú však vysoké obstarávacie náklady a závislosť na vývoji cien plynu.

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo predstavuje moderný spôsob vykurovania, ktorý sa teší čoraz väčšej obľúbenosti. Ide o špeciálne zariadenie, ktoré pomocou malého množstva elektrickej energie premieňa nízko potenciálové teplo zo zeme, vody alebo vzduchu na tepelnú energiu. Tepelné čerpadlo funguje na elektrinu, pričom môže byť doplnené aj solárnymi alebo fotovoltaickými panelmi. Oproti iným druhom vykurovania znižuje tepelné čerpadlo náklady na energie až o 70 %.

Tepelné čerpadlá sú vhodné do rodinných domov s malými tepelnými stratami a nízkotepelnou vykurovacou sústavou.

Vykurovanie olejom (kvapalným palivom)

Olejový vykurovací systém vyrába teplo spaľovaním vykurovacieho oleja. Vykurovanie olejom je dnes možné v dvoch formách: olejové kondenzačné zariadenie (systém s kondenzačným kotlom na olej), olejovo-solárny hybridný vykurovací systém. Na vykurovanie sa používajú dva druhy olejov: vykurovací olej s nízkym obsahom síry (EL), biologický vykurovací olej.

Hlavné výhody vykurovania olejom spočívajú v nízkych nákladoch na vykurovanie a vysokom stupni využitia kondenzačného efektu. Hlavnou nevýhodou je potreba miesta na skladovanie oleja.

Infračervené vykurovanie

Infračervené žiariče predstavujú moderný spôsob vykurovania, ktorý je vhodný pre menšie u ndomy. Veľkou výhodou tohto druhu vykurovania je možnosť samostatného regulovania teploty v každej miestnosti. Momentálne ide o jeden z najlacnejších spôsobov vykurovania. Negatívom je ale nízka životnosť a pomerne vysoká poruchovosť.

Podľa čoho vyberať vykurovanie domu

Výber vykurovania predstavuje dilemu, ktorú rieši každý majiteľ nového či práve rekonštruovaného domu. Ide o zložitú otázku, ktorá zdanlivo nemá len jednu správnu odpoveď. Napriek tomu existuje viacero limitácií vášho domu, ktoré vám možnosti výberu zúžia. Do úvahy by ste v prvom rade mali brať architektonické riešenie stavby. Jej dispozíciu, tepelno-technické vlastnosti konštrukcií, ktoré ju tvoria a predovšetkým klimatické podmienky územia.

Dôležité sú aj dostupnosťou energie v danej lokalite, prevádzkové náklady, časová a technická náročnosť obsluhy a obstarávacia cena.

Nevyberajte si napríklad vykurovanie drevom v prípade, ak nemáte priestory na skladovanie dreva a pravidelné nakladanie do kotla nie je nič pre vás.

Tím odborníkov

Erik Mišánik

OBCHODNÝ RIADITEĽ

+421 950 760 481

montaze@renovainstall.eu

Milan Mišánik

TECHNICKÝ RIADITEĽ

+421 950 760 480

servis@renovainstall.eu

Lukáš Frčo

FINANČNÝ RIADITEĽ

+421 950 760 482

obchod@renovainstall.eu

Erik Kubizna

PROJEKTOVÝ MANAŽÉR

+421 940 993 093

dopyt@renovainstall.eu

Napíšte nám správu

Design by Tricks︱Development by LoopLabs